“Dražby už nejsou to, co bývaly. Chodí tam hodně lidí. Je to přebrané. Byl jsem se na jedné podívat - cena byla nesmyslná a bylo tam mraky lidí. Má to vůbec smysl?”. Takové stížnosti a podobné dotazy posloucháme v praxi každý den. Přesto říkám: “Má to smysl, jen musíte vydržet!”. Statistika za rok 2017 to potvrzuje.
Dovolte mi malé přirovnání k partnerskému životu. Kolik z vás šlo takhle jednou v létě večer na diskotéku, vidělo tam krásnou holku/kluka a řeklo si: “To je on/ona”. Přišli jste k dané osobě a řekli: “Hele, ty se mi líbíš, zítra se vezmeme a budeme spolu celý život.” A ono to vyšlo a žijete spolu již 30 let... Tyto věci se nestávají i když jsou i výjimky…
Stejné je to s investicemi do nemovitostí a s dražbami zvlášť. Jenom se nám to nelíbí! Asi máme pořád v mysli tu pohádku o tom, jak ti pečení holubi sami létají do úst… Ano, ekonomika šlape, nezaměstnanost je minimální, obecně se lidem daří dobře a mají hodně peněz. Jen se, dle mého názoru, trochu ztrácí pokora a rádi bychom měli výsledky bez práce, investice bez rizika, sport bez zranění, vztahy bez hádek atd.
Zastoupení na dražbě
Dnes investují do dražeb nejenom profesionální investoři a spekulanti, ale také běžní lidé. V ADOLu dodáváme data o dražbách lékařům, právníkům, řidičům kamionů, zemědělcům, stavebním firmám, drobným živnostníkům, ženám na mateřské atd. Jedno mají tito lidé společné. Kromě toho, že problematice dražeb často nerozumí, nemají díky pracovnímu vytížení čas.
Abychom těmto lidem dražby zpřístupnili, zavedli jsme službu “Zastoupení na dražbě”. Už je to více jak rok, takže se můžeme ohlédnout zpět a vyhodnotit úspěšnost toho počinu. Z naší strany se jedná víceméně o administrativní úkon, kde nám uživatel řekne CO chce dražit a KOLIK je za to ochoten zaplatit. O další se již postaráme my. Se zájemcem probereme reálnou šanci na úspěch vzhledem k typu nemovitosti, její lokalitě a požadované ceně. Pokud to pořád dává investorovi smysl, tak jej zaregistrujeme, pohlídáme úhradu dražební jistoty a všechny termíny, elektronickou dražbu za něho “naklikáme” a pak mu oznámíme výsledek tj. vyhrál jste nebo bohužel musíme to zkusit příště.
Úspěšnost dražeb za rok 2017
V roce 2017 jsme obdrželi něco málo přes 500 požadavků na zastoupení. Ne všechny požadavky byly reálné. Často si lidé chtěli vyzkoušet “tlačítko” v naší aplikaci aniž by věděli, co přesně zastoupení znamená. U každé dražby v našem systému, kde jsme ještě reálně schopni časově stihnout její účast, najde náš uživatel tlačítko “Zastoupit na dražbě”. Objeví se mu formulář s předvyplněnými kontakty, kde může (ale nemusí) zájemce vyplnit orientační představu o nabízené ceně a po odeslání dotazu se s ním již spojí náš zástupce. Informaci dostaneme během několik vteřin.
Z toho množství jsme se za klienty účastnili téměř 120 dražeb. Dalších asi 50 bylo zrušeno ještě před jejich zahájením, takže ty do výsledků nepočítám. Pro klienty jsme vyhráli 26 dražeb, což je 21,8%.
Následující graf ukazuje typy nemovitostí, které naši klienti úspěšně vydražili díky zastoupení.
Každá pátá
Kdo z vás již někdy do nemovitostí investoval tak mi určitě potvrdí, že na jednu investici je třeba vidět více jak 5 nemovitostí. Ani inzeráty na realitních portálech s kompletní fotodokumentací a popisy makléřů, nezajistí správný výběr na první návštěvu. Pak přichází na řadu výpočet návratnosti, rozhodování o způsobu financování, řešení smluvních podmínek atd.
Závěr
Dražby opravdu nejsou pro ty, kteří hledají jednoduchý zisk. Nekoupíte téměř nikdy nemovitost na první dražbě. Přesto 1 z 5 mi pořád přijde jako dobrá statistika úspěšnosti. Pamatujte si také, že ne každý kdo vyhrál v dražbě se pak z nemovitosti raduje. Často lidé koupí nemovitost za přemrštěnou cenu, protože správně neodhadli její reálnou tržní cenu na trhu. O tom jsem ale více psal v článku Jak vyhrát téměř každou dražbu.
Takže buďte trpěliví a já vám budu držet palce, ať dobře nakoupíte!