Tip 3 z 20: Hledejte opuštěné nemovitosti

Některé tipy jsou obecné a lze je využít napříč celou republikou a pro všechny typy nemovitostí. Jiné, třeba jako ten dnešní, ovšem budou mít specifické nebo řekněme užší využití. Nicméně to neznamená, že byste je neměli brát v potaz. Proto je dnešní tip také zařazen do TOP20.

Dnešní  tip lze využít zejména pokud hledáte nemovitosti v konkrétní lokalitě. Například pokud chcete najít nemovitost v okolí vašeho bydliště, kvůli lepší dostupnosti při správě nebo údržbě vaší investice. Mohou to být lokality, kde byste chtěli trávit dovolenou nebo odkud pocházíte a třeba tam jezdíte pravidelně za rodinou. Nebo tuto metodu můžete využít pokud chcete využít efektivně čas, který  v nějaké lokalitě trávíte. Např. pokud jako realitní makléř jezdíte na prohlídky do vzdálenějších lokalit nebo někam dál dojíždíte do zaměstnání nebo třeba na chatu.

Hledání opuštěných nemovitostí v terénu může být zajímavou aktivitou pro lidi, kteří mají zájem získat nemovitosti, které zatím nejsou na trhu. Někdy se takové nemovitosti dají pořídit i za zajímavější cenu, protože vlastník tržní cenu nezná nebo pro něho nemovitost nemá hodnotu. Velice často můžete od majitelů slyšet větu: “Už roky o tom přemýšlím, že bych s tím něco udělal, ale zatím jsem se k tomu nerozhoupal”.

A proč vlastně existují opuštěné nebo řekněme spíše nevyužívané nemovitosti? Někdy jsou důvodem spory v rodině nebo určité právní vady. Jindy nemají majitelé peníze na údržbu nebo jsou již staří a nemovitost ani prakticky využívat nemohou. Bude to znít divně, ale někdy lidé ani nevědí co vlastní. Což mohou být třeba nemovitosti získané z dědictví.

Pojďme si říci jak takové nemovitosti v praxi rozpoznat. Existují určité znaky, které vám mohou pomoci opuštěné nemovitosti rozpoznat.

Neposekaná zahrada

Jedním z prvních znaků, který vám může napovědět o opuštěnosti nemovitosti, je neposekaná zahrada. Pokud zahrada vypadá jako divoká džungle a je zcela zanedbaná, může to být indikátor toho, že nikdo v této nemovitosti nežije.

Neupravené příjezdové cesty

Pokud při procházení kolem nemovitosti zjistíte, že příjezdová cesta je zarostlá a neudržovaná, může to znamenat, že nemovitost není v užívání. Je možné, že vlastník nemovitosti již není schopen nebo ochoten se o ni starat.

Viditelně poškozené nemovitosti

Dalším znakem opuštěnosti může být viditelná poškození na fasádě domu nebo na střeše. Pokud jsou okna rozbitá nebo když se kolem budovy hromadí odpadky, může to naznačovat, že nemovitost je opuštěná.

Určitě vás samozřejmě napadnou další viditelné znaky. Stačí mít oči otevřené.

Volné pozemky

A i když zde nemůžeme úplně hovořit o opuštěných nemovitostech, neměli bychom být slepí ani k volným pozemkům. Pokud se procházíte po ulicích měst nebo po menších obcích, můžete si všimnout volných pozemků mezi ostatními budovami. Tyto pozemky mohou být opuštěné a mohou představovat zajímavou příležitost pro investory. Navíc skutečnost, že se pozemek nachází v již existující zástavbě, bude s velkou pravděpodobností využitelný pro případnou výstavbu.

Nemovitosti vhodné pro hledání

Postup hledání opuštěných nemovitostí v terénu je obecně vhodný pro různé typy nemovitostí, ale existují určité faktory, které by mohly ovlivnit jeho úspěšnost a praktičnost.

Například pro hledání opuštěných bytů nebo bytových domů v městských oblastech, může být tento postup méně účinný, protože tyto nemovitosti obvykle nevypadají tak zřetelně opuštěné jako rodinné domy na venkově. Na druhé straně, pro hledání opuštěných venkovských nemovitostí, jako jsou rodinné domy, staré farmy, statky nebo chaty v lesích, může být tento postup velmi účinný.

Jak oslovit vlastníky?

A co dělat, pokud takovou nemovitost objevíte? Většina lidí to dělá komplikovaně. Vyfotí si dům a na telefonu si najdou například pomocí aplikace Mapy.cz nebo iKatastr odkaz na Katastr nemovitostí a do telefonu si vyfotí vlastníka. Jednou za čas si pak sednou a v telefonu vše zpětně dohledávají, aby mohli doplnit informace do dopisů a ty pak většinou odnesou na poštu. To je tak komplikované, že to proto většina lidí brzy přestane dělat. Tedy pokud se do toho vůbec pustí.

A jak se to dá dělat chytře a efektivně celé v terénu? Natočil jsem pro vás krátkou ukázku, kterou najdete ve videu.

Pokud narazíte na viditelně opuštěnou nemovitost, jako třeba vidíte na videu a rozhodnete se kontaktovat vlastníka, můžete na to použít službu “Vlastní data”, kterou nabízí aplikace ADOLu. Na telefonu se přihlásím do ADOLu a v mapě dám lokalizaci polohy. Vyberu na mapě pomocí tlačítka “KN” tu konkrétní nemovitost a počkám, až se mi zobrazí informace o nemovitosti. To funguje díky tomu, že mám v aplikaci uložené své přístupové údaje do Dálkového přístupu Katastru nemovitostí. (Video: Jak si zřídit dálkový přístup)

Když se mi parcela načte, přidám si ji do vlastních dat. Já si je pojmenoval třeba “opuštěné nemovitosti”. Pak si obratem mohu stáhnout a uložit vlastníka dané nemovitosti. Jedním kliknutím mu mohu poslat přímo z naší aplikace dopis.

Navíc mám v systému uložené všechny nemovitosti, takže se k nim mohu časem vrátit a pracovat s nimi dál. Takto jednoduše můžete průběžně přidávat další a další nemovitosti a jednoduše oslovovat vlastníky přímo z terénu.

Pokud by Vás zajímali konkrétní informace o této službě, zavolejte nám na ADOLu.

Sdílejte článek na sociálních sítích
 
 
  

Bez komentářů.

Napište komentář

Menu
ADOL
Přihlášení