Příprava nemovitosti na zimu ušetří desítky tisíc

Zimy v posledních letech nejsou tak tuhé, jako bývaly dříve. I přesto dokáže několika denní mráz napáchat škody za desítky tisíc korun, zapomene-li majitel nemovitost správně na zimu připravit. Navíc je tento blog o investičních nemovitostech, které jsou často opuštěné do doby, než se najde nový nájemce nebo kupec. Na co by se tedy nemělo před zimou zapomenout?

Na úvod je třeba zmínit, že je veliký rozdíl v tom, zda se jedná o byt v bytovém domě, rodinný dům nebo chalupu. Když za celou zimu nepřijedete do bytu v bytovém domě, kde jste vypnuli topení, s největší pravděpodobností se nic nestane. Byt budou vytápět okolní jednotky, takže k promrznutí potrubí nedojde. Jiné je to u rodinných domů a chat.

Voda - vypustit nebo temperovat

Každého asi napadne, že největším zdrojem problémů v zimě bude voda. Pokud klesnou venku teploty pod bod mrazu (např. -10 až -20 stupňů) na několik dní, může vás pak při návratu čekat takovýto obrázek. Jde o popraskané litinové topení v jednom starém rodinném domě. (Fotografie v úvodu článku je ze stejné nemovitosti.)

Foto prasklé topení

Přistoupit k problému přípravy na zimu samozřejmě můžeme různými způsoby. Jedním z nich je vypuštění vody v celé nemovitosti. Druhou variantou je zajistit, aby nemovitost nepromrzla tím, že nemovitost budeme vytápět. Možná je samozřejmě i kombinace obou možností.

Vytápění

Pokud je to možné, je asi lepší vodu z potrubí na zimu nevypouštět. Může se totiž na jaře při napouštění systému objevit více problémů. Jedním z nich může být uvolněná rez v topení, která se zde nastřádá a při napouštění uvolní. Ta pak zanáší potrubí, brání správnému topení apod.

K tomu ale musí být vhodná nemovitost. Ideální je tento postup u nemovitostí s plynovým nebo elektrickým topením, kde se dá nastavit temperování na “nezámrznou hodnotu”. Většinou lze nastavit temperování na termostatu, který sepne, klesne-li teplota v nemovitosti např. pod 5 stupňů Celsia.

U nemovitostí s topením na tuhá paliva je pak nutné nemovitost fyzicky kontrolovat a v největších mrazech zatopit. Budou-li ovšem nízké teploty trvat několik dnů/týdnů, může se jednat o nepříjemnou povinnost. V největších mrazech se pak musí jezdit třeba denně nebo obden. Navíc se musí topit několik hodin, aby se vzduch vůbec ohřál.

Vypuštění vody

Pokud není vytápění nemovitosti možné nebo by bylo ekonomicky náročné, je lepší vodu v domě vypustit. Nezapomeňte, že voda je nejen v rozvodech vody (kohoutky), ale také v topném systému a bojlerech na ohřev vody. Hodně rodinných domů má dnes již vodu rozvedenu i po pozemku (na zalévání zahrady, mytí aut apod.). Proto je dobré vypustit vodu i z těchto systémů.

Elektřina, voda, plyn

Ať už vlastníte dům, chatu či byt, není dobré nechávat jakákoliv média puštěna, opouštíte-li nemovitost na delší období. Elektřinu nebo plyn možná bude nutné ponechat kvůli vytápění. Vodu je ale dobré uzavřít pro případ havárie vždy.

Ochrana instalací

Nezapomeňte, že slabým místem vodovodního systému je také hlavní přívod vody do nemovitosti a vodoměr. Ten je dobré zateplit buď pomocí drceného polystyrénu v plastovém pytli nebo jej obalit izolační vatou. Do šachty, která je často mimo budovu na pozemku, je dobré nad vodoměr umístit polystyrénovou desku.

Z vlastní zkušenosti již vím, že u nezatepleného vodoměru může dojít nejen k prasknutí skla, ale také k roztržení potrubí. V jednom takovém případě unikala voda z potrubí několik dní, přičemž napáchala další škody. Nemluvě o účtu za uniklou vodu.

Zajištění nemovitosti

U nemovitostí je třeba zkontrolovat, zda jsou všude zavřená a zajištěná okna a dveře. Nejslabším místem jsou často sklepy, kde se kontrola podceňuje. Tato kontrola není jen kvůli utěsnění úniků tepla, ale také jako ochrana proti zlodějům.

Střechy a okapy

Když začne zima, podívejte se také na půdu, zda se vám někudy nedostává na půdu sníh. Ten může být zdrojem vytopení v případě následného nárůstu teplot. Okapy by měly být čisté, aby mohla voda při tání sněhu volně odtékat.

Úklid a nezvaní hosté

Jednou z posledních věcí je úklid. Potraviny nechané několik týdnů v ledničce nebo ve spíži se samozřejmě zkazí. Navíc mohou přilákat myši, které hledají v zimě potravu. Proto si také pořiďte pastičky a rozmístěte je po domě. Rozkousané peřiny nebo závěsy člověka dovedou rozlobit.

Pojištění nemovitosti a domácnosti

I dnes se najdou lidé, kteří nemají své nemovitosti pojištěné. Dokonce ani ty, ve kterých trvale bydlí. Osobně doporučuji mít pojištěné vše alespoň proti základním rizikům. A to i nemovitosti investiční, které držíte jen krátkodobě.

Sdílejte článek na sociálních sítích
 
 
  

Comments are closed.

Menu
ADOL
Přihlášení