Kniha č. 0 pro investory

Pokud chcete zlepšit svoji finanční situaci, dříve nebo později budete muset začít investovat. Je jedno, zda se rozhodnete začít investovat do sebevzdělávání, do akcií nebo do nemovitostí. Na tom nezáleží. Kniha Nejbohatší muž v Babylóně, je za mě kniha č. 0, kterou byste si určitě měli pořídit, prostudovat a začít se jí řídit. Nejsem jediný, a ani první nebo poslední, komu změnila život, když jsem byl úplně na začátku s prázdnou kapsou. I po letech do knihy rád nahlédnu a připomínám si základní myšlenky a postupy, které mi změnily život a pomohly mi získat majetek a pasivní příjmy.

Nejzajímavější na knize Nejbohatší muž v Babylóně od George S. Clasona je to, že byla vydána poprvé již v roce 1926. Dávno před tím, než byly napsány knihy jako “Bohatý táta, chudý táta” apod. Po světě se prodaly miliony výtisků a kniha se stala  klasickým dílem o investování a správě osobních financí. Nenajdete v ní žádné statistiky, vzorce ani grafy.

Přesto se za mě autorovi podařilo na smyšleném příběhu hlavního hrdiny Arkáda, zasazeném do doby rozkvétajícího města Babylón, ukázat základní myšlenky toho, jak začít z nuly, jak o financích přemýšlet, jak peníze hromadit, spravovat a investicemi rozmnožovat.

Od té doby jsem přečetl desítky knih o osobním rozvoji, o investování a finančním plánování, ale zajímavé je, že všechny tyto knihy jsou vesměs postaveny na základních pilířích, které autor pojmenoval a vysvětlil velice jednoduše a srozumitelně, již téměř před 100 lety.



5 zákonů o zlatě

V knize se mimo jiné hovoří o pěti základních zákonech o zlatě (penězích), které by měl každý znát. A právě to první pravidlo mi pomohlo, když jsem stál úplně na začátku. Ne, nechci vás obrat o zážitek ze čtení knihy tím, že vám zde prozradím celý obsah. Ale chtěl bych na vlastním příkladu ukázat, jak mi v začátcích kniha pomohla. K tomu nám postačí hned první zákon. Pojďme si ale přeci jen ukázat, které zákony autor zmiňuje.

Pět zákonů o zlatě

  1. Ke zlatu se dostane ten, kdo odloží nejméně jednu desetinu výdělku, aby zabezpečil majetek pro sebe a svou rodinu.

  2. Když moudrý vlastník zlato dobře umístí, vydělává pro něj, a neustále přibývá.

  3. Rozvážný vlastník zlato ochraňuje a investuje je pod dohledem odborníků.

  4. Když majitel zlato vloží do pochybných podniků, přijde o ně.

  5. Kdo chce vydělávat hned velké sumy, kdo podlehne svodům podvodníků a pletichářů, kdo uvěří své nezkušenosti a romantickým představám, přijde o zlato.

První zákon o zlatě

Zkušenosti většiny lidí jsou podobné. Pokud o penězích nepřemýšlíte, pravděpodobně utratíte každý měsíc všechny peníze, které vyděláte. A pokud již něco našetříte, najde se vždy nějaká “důležitá věc”, za kterou našetřené peníze stejně utratíte. Může to být dovolená, lepší auto, vybavení domácnosti, oblečení apod.

První zákon o zlatě říká, že si máte “zaplatit nejdříve sobě”. Jinými slovy - pokud odložíte z každého výdělku min. 10% svých příjmů, ať už jsou jakkoliv velké nebo malé, pravděpodobně se váš životní komfort moc nesníží. Ano, možná si nebudete moci dopřát všechno, na co jste byli zvyklí, ale odkládat 10% příjmů na budoucí investice, by mohl zvládnout každý.

A teď to nejdůležitější. Tyto peníze NIKDY nesmíte utratit na věci běžné potřeby, na žádné radovánky či zpříjemnění životního stylu. Tyto peníze jsou určeny výhradně jako základ budoucího vlastního bohatství. Na začátku půjde většinou o malé částky. Až bude částka větší a vy ji investujete, tak budoucí příjmy (úroky) z těchto peněz, půjdou také výhradně na další investice.

Jednoduché, že? Že to není cesta? Mně to fungovalo.

Moje cesta z nuly

Pokusy s podnikáním u mě začaly v 18ti letech a asi jako mnoho lidí, jsem nejdříve vyzkoušel multilevel. Co nakonec chcete dělat, když nemáte peníze a ani zkušenosti. V tomto podnikání se mi moc finančně nedařilo, stejně jako mnoha dalším lidem. Co mi ale tyto pokusy daly, bylo čtení zajímavých motivačních knih a příběhů. První skutečné příjmy jsem začal mít až při studiu na vysoké škole, když jsem se jako poradce živil vyřizováním hypotečních úvěrů. Tehdy jsem začal uplatňovat zákon č. 1, o kterém jsem se dočetl právě v knize Nejbohatší muž v Babylóně.

Každý měsíc jsem odkládal min. 10% svých příjmů na speciální konto - podúčet. Čili nejdříve jsem zaplatil sám sobě a až potom jsem platil ostatním. (Nechápejte to prosím tak, že jsem neplatil faktury dodavatelům, sociální a zdravotní, protože jsem chtěl investovat. Až si přečtete tuto knihu, tak to bude jasnější.)  Zjistil jsem, že s 90% se dá žít velmi podobně jako se 100%. Samozřejmě, že jako poradce jsem začínal s úložkami typu 2.000,- apod. Někdy byly měsíce silnější a více se dařilo a tak jsem si mohl dovolit odložit větší částku, než bylo 10%. Když se mi podařil mimořádný obchod, odložil jsem si třeba 50% výdělku.

Začátky byly  krušné, protože jsem pořád nechápal, jak si vybuduji finanční nezávislost, když jsem měl na investičním účtu po roce pár desítek tisíc. Ale vydržel jsem. V podnikání se dařilo a za nějaký čas jsem si mohl dovolit koupit svůj první investiční byt, protože jsem naspořené peníze použil jako “vlastní zdroje”, které jsem doplnil hypotékou.

To už se ale dostáváme k dalším zákonům, které jsem v následujících letech uplatňoval. V každém případě jsem se s vámi chtěl podělit o to základní, co mi kniha přinesla a čeho můžete využít i vy! Dnes už můj “investiční fond” není jen o penězích na účtu, ale skládá se z hotovosti připravené na investice, z nemovitostí a firem, které vlastním.

Přeji hodně úspěchů!

Sdílejte článek na sociálních sítích
 
 
  

Bez komentářů.

Napište komentář

Menu
ADOL
Přihlášení