Poskytování krátkodobého ubytování přes platformy typu Airbnb nebo Booking.com je stále více populárnější. Bohužel jsem zjistil, že právní a daňové povědomí vlastníků nemovitostí o jejich povinnostech je často nedostatečné. Dnes se podíváme na to, jak je to v případě takového ubytování s živnostenským oprávněním, zda je nutné odvádět z takového příjmu daně, je-li nutné hlásit…
Celý článek
Dobrovolná exekutorská dražba – elegantní způsob jak řešit předkupní právo
O předkupním právu se tento rok hodně mluví i píše. Nejvíce se dnes diskutují problémy vlastníků při prodeji podílů na garážových stáních spojené s prodejem bytů. Už jen technicky je často problém nabídnout předkupní právo dalším 20ti, někdy ale i 40ti a více spoluvlastníkům! Jak je to u jiných nemovitostí? Stejný problém budete řešit i…
Celý článek
Kdo vyhraje, když se potká dražba, insolvence a předkupní právo?
Předkupní právo bylo zpět do našich zákonů zavedeno 1.1.2018. Dnešní článek se věnuje komplikovanému případu z praxe, u kterého stojíme v roli poradců. Jedná se o nenabídnutí předkupního práva spoluvlastníkovi, který koupil podíl na nemovitosti v dražbě a kde prodávajícího podílu na nemovitosti zastupuje insolvenční správce. Je to zamotané? Dnes ještě nevíme jak celá kauza…
Celý článek
Co přináší pozemkové úpravy pro vlastníky půdy, investory a realitní makléře
Pozemkové úpravy vznikly primárně za účelem funkčního sjednocení pozemků tak, aby bylo zajištěno co nejefektivnější hospodaření na zemědělských pozemcích. Bohužel těmito úpravami dochází k jakémusi zásahu do vlastnických práv. Proto by měli tuto problematiku ovládat nejenom vlastníci pozemků, ale také investoři, spekulanti a v neposlední řadě i realitní makléři. V případě, že se vlastník do…
Celý článek